Prezydent wnioskuje o przedłużenie stanu wyjątkowego. Wiemy, kiedy Sejm podejmie decyzję w tej sprawie

2021-09-29, 19:24

Prezydent wnioskuje o przedłużenie stanu wyjątkowego. Wiemy, kiedy Sejm podejmie decyzję w tej sprawie
Oficer straży granicznej podczas pattrolu. Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Twitter.com/Straz_Graniczna

"Prezydent Andrzej Duda podpisał i skierował do marszałek Sejmu wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na przedłużenie, na okres 60 dni, stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią" - informuje Kancelaria Prezydenta.

Rozpatrzenie tego punktu w Sejmie zaplanowano na jutro na godz. 21.00. Ok. godz. 22.30 ma się odbyć głosowanie w tej sprawie.

Powiązany Artykuł

granica płot usnarz 663 free tt.jpg
Mińsk pomaga w nielegalnym przekroczeniu granicy? SG: mamy 100-proc. pewność, zabezpieczamy białoruski sprzęt

Przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni rekomendował rządowi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Wczoraj Rada Ministrów zwróciła się w tej sprawie do prezydenta.

"To nie jest sytuacja epizodyczna"

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch mówił dzisiaj na konferencji Defence24 Day, że kryzys na wschodniej granicy nie jest chwilowym problemem. - Nie mamy do czynienia w tej chwili z sytuacją epizodyczną, która zakończy się gdzieś w okolicach Bożego Narodzenia, najpóźniej może Wielkanocy. Musimy być gotowi na permanentną zmianę sytuacji bezpieczeństwa w wymiarze strategicznym - powiedział Paweł Soloch.

Czytaj również:

Dodał, że jest ona związana przede wszystkim z zacieśnianiem współpracy Rosji z Białorusią. - Przed nami stoi też wyzwanie, żeby uświadomić zmianę, która dokonuje się na wschodniej flance NATO, naszym sojusznikom - mówił szef BBN.

Powiązany Artykuł

drut kolaczasty free shutt 1200 .jpg
"Napięcie wykracza poza normalne relacje". Karnkowski o przedłużeniu stanu wyjątkowego przy granicy

Stan wyjątkowy przy granicy

Stan wyjątkowy został wprowadzony 2 września na 30 dni. Obejmuje 183 miejscowości. To około 3-kilometrowy pas przygraniczny biegnący przez Podlasie i Lubelszczyznę. Wiąże się on między innymi z ograniczeniami w przemieszczaniu się i odwiedzaniu tych regionów z zewnątrz, w tym z zakazem obecności mediów na miejscu.

W obszarze objętym stanem wyjątkowym nie odbywały się imprezy masowe, a każdy dorosły przebywający w miejscu publicznym musi mieć przy sobie dowód tożsamości.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej