Reprywatyzacja Marszałkowskiej 43. Sąd zdecydował ws. nieruchomości i gruntu

2020-02-03, 14:45

Reprywatyzacja Marszałkowskiej 43. Sąd zdecydował ws. nieruchomości i gruntu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił dwa postanowienia komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji kamienicy i gruntu przy ulicy Marszałkowskiej 43 w stołecznym Śródmieściu. Sprawę przekazano komisji do ponownego rozpatrzenia.

Posłuchaj

WSA uchylił dwa postanowienia komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji Marszałkowskiej 43 (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Działkę zreprywatyzowano niemal 10 lat temu. Pod decyzją podpisał się m.in. ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami w ratuszu Jakub R., który usłyszał zarzuty w aferze reprywatyzacyjnej. Ze sprawą Marszałkowskiej 43 miał związek także jego brat.

Powiązany Artykuł

cba 1200 f.JPG
Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Sześć osób z zarzutami, w tym były burmistrz Włoch

Komisja weryfikacyjna uchyliła w 2017 roku decyzję zwrotową miejskich urzędników oraz poleciła miastu przejęcie kamienicy w zarząd. Oba postanowienia zaskarżyły 2 beneficjentki decyzji miasta, obecna właścicielka kamienicy, a także pełnomocnicy warszawskiego ratusza.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kontrowersje ws. zwrotu działki na warszawskiej Woli. Komisja zajmie się sprawą

W kamienicy jest 26 mieszkań, 3 z nich są pustostanami. Podczas rozprawy w WSA w minionym tygodniu pełnomocnicy komisji wskazywali, że obecna właścicielka nieruchomości weszła w jej w posiadanie po uiszczeniu kwot odbiegających od rynkowych.

Uzasadnienie WSA

Uzasadniając postanowienie WSA, sędzia Anna Wesołowska stwierdziła, że ten argument oddalono: "W treści zawartych umów wskazano, że jest cena 600 tysięcy euro za budynek plus około tysiąca złotych za roszczenia. Na etapie postępowania przed komisją wypłynął wątek dodatkowych kwot, które wchodziły w cenę zbycia roszczeń. Kwoty zbycia obejmowały również rozliczenie z miastem z tytułu nakładów poniesionych na nieruchomość. Pojawia nam się też wątek wynagrodzenia na rzecz pełnomocniczki - w bardzo znacznej kwocie. Wszystkie te kwoty mogą wpłynąć na ocenę tego, czy rzeczywiście zbycie tych roszczeń nastąpiło za cenę niewspółmiernie niską" - uzasadniała postanowienie Anna Wesołowska.

Komisja weryfikacyjna ma również prawo do zaskarżenia postanowienia WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej