Jak się uczyć do matury? Nauczycielka polskiego: testy i odpoczynek

2024-04-28, 14:40

Jak się uczyć do matury? Nauczycielka polskiego: testy i odpoczynek
Matury 2024 odbędą się w dniach 7-25 maja. Foto: Chinnapong/Shutterstock

Za tydzień matura - to ostatnia prosta przed egzaminem dojrzałości. Jak przygotować się do testów, czego jeszcze się nauczyć? W Polskim Radiu 24 na te pytania odpowiada Aneta Korycińska, nauczycielka języka polskiego i autorka bloga "Baba od polskiego".

Egzaminy maturalne rozpoczynają się we wtorek 7 maja, zaraz po majówce. Abiturienci przystąpią najpierw do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. W kolejnych dniach odbywać się będą obowiązkowe matury: z matematyki na poziomie podstawowym (w środę) i z angielskiego na poziomie podstawowym (w czwartek).

Kiedy matura?

Pierwsze egzaminy będą odbywać się zawsze o godzinie 9.00. Warto dodać, że tylko w przypadku angielskiego możliwe jest zdawanie - jako obowiązkowego - innego języka nowożytnego (niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego). Te egzaminy odbędą się także w czwartek, ale o godzinie 14.00.

Poza tym w kolejnych dniach (od 10 do 24 maja) o godzinie 9.00 i o godzinie 14.00 odbywać się będą pozostałe egzaminy rozszerzone z różnych przedmiotów (oraz egzaminy na poziomie podstawowym z języka mniejszości narodowej i z matematyki w języku obcym). W dniach 11-16 i 20-25 maja odbywać się będą także egzaminy ustne z języka polskiego, języków regionalnych, mniejszości narodowych, języków obcych nowożytnych.

Jak się przygotować do matury?

Aneta Korycińska, pytana o to, jak przygotowywać się do matury w ostatnich dniach przed egzaminem, stwierdziła, że nie jest przypadkiem, że testy odbywają się zaraz po majówce, a z tej uczniowie powinni skorzystać i... odpocząć.

Zważywszy jednak na to, że abiturienci zapewne i tak nie będą umieć odpuścić nauki, toteż na końcowe przygotowania najlepiej wybrać to, co jest zwyczajnie najbardziej efektywne - rozwiązywanie arkuszy maturalnych. Na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można znaleźć arkusze z poprzednich lat, arkusze próbne, można ich szukać także na innych stronach internetowych.

- Jeśli chodzi o język polski - i myślę, że każdy nauczyciel już teraz może to powiedzieć o swoim przedmiocie - trzeba przede wszystkim wybrać takie słowa klucze, które będą istotne - wyjaśniła Aneta Korycińska. Nauczycielka wymieniła główne elementy egzaminu maturalnego z języka polskiego i zwróciła uwagę na to, że największy problem maturzystom sprawia stworzenie tzw. notatki syntetyzującej w części dotyczącej języka w użyciu (dawnego czytania ze zrozumieniem).

- Bardzo ważne jest, że przy uczeniu się, jak rozwiązywać te zadania, po prostu musimy je rozwiązywać - robić dużo testów. Wtedy już widać, że tak jak na egzaminie na prawo jazdy, wszystko się nam powtarza - podkreśliła Aneta Korycińska.

Jak się uczyć? Bardzo ważny jest odpoczynek

Nauczycielka zwróciła uwagę na to, jak ważny jest odpoczynek przy uczeniu się. Jedną z polecanych metod jest tzw. technika pomodoro - polega ona na uczeniu się w interwałach. Przez 25 minut intensywnie pracujemy, by następnie przez 5 minut odpoczywać. Odpoczynek jest wydajny wtedy, gdy wstaniemy, odejdziemy od książek lub komputera, oderwiemy się od tego, co robiliśmy. Potem wracamy do nauki i znów przez 25 minut intensywnie działamy - do następnej przerwy.

Kwestia tego, czy uczyć się samodzielnie, czy z kimś, jest indywidualna. Każdy ma inne preferencje. Jednak - zauważyła Korycińska - osoba, która umie komuś przekazać swoją wiedzę, sama też ją posiada. Jeśli więc chcemy sprawdzić, czy coś rozumiemy, spróbujmy wyjaśnić to komuś innemu.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Aneta Korycińska o przygotowaniach do matury ("Temat dnia" / Polskie Radio 24) 22:58
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Maria Furdyna
Gość: Aneta Korycińska (nauczycielka języka polskiego, autorka bloga Baba od polskiego)
Data emisji: 28.04.2024
Godzina emisji: 10.33

Polskie Radio 24/jmo/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej